in

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma, Görevini Devredeceği Kişiyi Açıkladı

Çin’in en zengin insanı ve aynı zamanda Alibaba şirketinin kurucusu/CEO’su olan Jack Ma, görevinden ayrılmasıyla beraber koltuğunu kime bırakacağını da açıkladı.

Şirket çalışanları ve kamuoyunu bilgilendirmek için gerçekleştirilen açıklamaya göre Jack Ma’nın yönetim kurulu başkanlığındaki yerini, Alibaba şirketinin bir başka CEO’su olan Daniel Zhang devam ettirecek.

Dün itibarı ile (10 Eylül 2018) Daniel Zhang, CEO’luk görevini bırakarak yönetim kurulu başkanlığı pozisyonuna atandı. Bu tarih itibarıyla da Jack Ma, Alibaba Ortaklığı’nın kalıcı bir ortağı ve kendi açıklamasına göre “geçiş süresinin sorunsuz yaşanması için” 2019 yılına kadar yönetim kurulu başkanı olarak kalacak.

Aksaklıkları önlemek için bir sene daha yönetim kurulu başkanlığı görevine devam edecek olan Jack Ma, süre dolduktan sonra asıl mesleği olan öğretmenliğe geçiş yapacak. Söylenenlere göre Ma, kendine bu süreç boyunca kullanacağı “öğretmen” unvanlı kartvizitler bile bastırmış.

Jack Ma, görevinden ayrılışının ana sebebini aşağıdaki açıklamada bulunan ifadelerle belirtmiş oldu;

“Öğretmenler daima öğrencilerinin kendilerini geçmesini ister. Bu yüzden benim ve şirketin yapması gereken sorumlu davranış da gençlerin, daha yetenekli kişilerin liderlik rolünü üstlenmelerini, böylelikle her yerde iş yapabilmeyi kolaylaştırma amacımızı devralmalarını sağlamak.”​

 

Written by Batuhan Gindeközü

Batuhan GİNDEKÖZÜ, okul hayatına Ankara'da başlamış ve halen devam ettirmektedir. Ortaöğretim hayatıyla beraber Teknoself'te yazarlık hayatına adım atmış ve Teknoself'te kendini geliştirerek PCHocası'nda 2017 Şubat tarihinden itibaren yaklaşık 1 yıl boyunca yazarlık kariyerini devam ettirmiştir. PCHocası'ndaki yazıları ise site sahibinin üzerine geçirilmiştir. 2017'nin sonlarına doğru ShiftDelete.Net sitesinde deneme yazarlık yapmış fakat kişisel sebeplerden ötürü burada kariyerini devam ettirmemiştir. Son zamanlarda kendini yeniden geliştirmeye adamış ve Teknoself'te kariyerini sürdürmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 comments

Turkcell ve Huawei “Samsun Akıllı Şehir” Projesini İmzaladı

Fiyatı ile Rakipsiz Olan Telefon: Honor Play!