in

BilgilendimBilgilendim XiaomiXiaomi

XİAOMİ ÜLKEMİZDE NEDEN NEDEN PAHALI ?

FDVDFV

Geçtiğimiz günlerde Xiaomi Türkiye Facebook Grubunda bir post gördüm ve düşüncesini belirten kişinin haklı olduğu ortada olsa da asıl gerçekleri insanlara açıklayarak kafalardaki soru işaretlerini silmenin görevim olduğunu bilerek bu yazıyı yazma kararı aldım.

Gördüğüm post:

Xiaomi’nin her ürününde kalitesini konuşturduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı zamanda bu kalitenin yanında fiyatlarının da oldukça ucuz olduğu bilgisi de cepte. Peki Xiaomi’nin ülkemize resmi olarak girişiyle birlikte ürünler neden fahiş fiyatlara satılıyor? Gelin sizlerle bu konuyu masaya yatıralım.

Xiaomi piyasaya 2010 yılında katılmış bir şirket. İlk başlarda akıllı telefon yazılımı (MIUI) yapıp- satarak büyüyen şirket 2011 yılında ilk telefonunu piyasaya sürmüştür. Çinde hızla popüleritesi artan Xiaomi’nin çıkardığı ürünlerinin İnternet üzerinden aldığı ön sipariş rakamları, markanın giderek yayıldığının kanıtlarıydı. Aynı zamanda Xiaomi’nin kurucu Ceosu Lei Jun, 2014 yılında Forbes’in yılın teknoloji insanı olarak seçilmiştir.

Öyle ve ya böyle Xiaomi 8 senedir piyasada bulunan büyük bir şirket. Sadece teknoloji konusunda ürünler piyasaya sürmeyen Xiaomi havlusundan şemsiyesine, traş makinesinden diş fırçasına, şapkasından droneuna kadar birçok alanda ürünler üretmektedir.

Ülkemize geçtiğimiz ay resmi olarak giriş yapan Xiaomi Vadistanbul AVM’de ilk mağazasını açmış bulunmakta. Bizzat açılışta yer almış biri olarak yoğun bir ilginin olduğunu orada görmüş oldum. Dikkatimi çeken en önemli nokta ise ürünlerin yüksek fiyatlara satılıyor olduğuydu. Orada gördüğüm rakamlar hem beni hayal kırıklığına uğratmış hem de sinirlendirmişti.

Fahiş fiyatlara örnek vermem gerekirse. Mi8, Xiaomi’nin en güncel ve en iyi donanımlar sahip telefonu. Açılışta 64Gb için 4.500Tl, 128Gb içinse 5.500Tl gibi inanılması zor rakamlarla satışa sunulmuştu. Hem arkadaşlarım hem de ben rakamları duyduğumuzda bir “Yuh” çekmedik diyemem.

Basit bir matematik işlemi yapacağız şimdi. Mi8’in yurtdışında dolar üzerinden satış fiyatı ortalama (64Gb için) 400 dolar. Doların düşüşüyle birlikte dolar kurunu 5.50 alıyorum. 400×5.50 yaptığımızda 2.200 TL gibi oldukça uygun bir fiyat karşımıza çıkıyor. Ülkemizde telefonlar için uygulanan %53’lük vergiyi de kattığımızda 3.360 TL gibi bir rakam elde ediyoruz. Peki nedir bu 1.200Tl gibi yüksek bir karla satış yapmalarındaki amaç?

Xiaomi Türkiye pazarına resmi olarak girmiş olsa da ülkemizde Samsung Apple gibi rakibi markalar kadar tanınmadığı bir gerçek. Bunun için de reklam yapmalı ve Teknosa gibi büyük teknoloji mağazalarıyla anlaşıp, kendilerine özel olarak ayrılmış bir stantta ürünlerini tanıtmalılar. Bunların hepsini yapabilmek için de belli bir bütçe gerektiği de aşikar. Bu bütçeyi sağlayabilmek için Xiaomi Türkiye pazarında resmi garantili ürünlerini yüksek karlarla satmakta. Kendi düşüncem ise şu yönde: muhtemelen bu bütçeyi sağlayıp düzenlerini oturttuklarında fiyatlar ucuzlayacak (olası bir dolar yükselişi ve vergilerde artış olmazsa) ve bizim de memnuniyetimizi geri kazancaklardır.

Sizlerin Xiaomi’nin Türkiye satış fiyatlarıyla alakalı düşünceleriniz nelerdir? Yorum yaparak farklı fikirleri görmemizi sağlayabilirsiniz.

-Ömer Kerem Tokdemir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 comments