in

Çok BeğendimÇok Beğendim

Yerli Helikopterimiz T625, İlk Kez Motor Çalıştırdı

Genel maksat helikopter ihtiyacını karşılaması için geliştirilen yerli helikopter T625, ilk kez motor testine girdi. Helikopter, bu testten başarıyla çıktı.

Türkiye’nin son dönemde önem verdiği yerli üretim konusunda bir adım da helikopter teknolojisinden geliyor. Türkiye’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı genel maksat helikopteri T625, ilk uçuşuna kısa bir süre kala “palli motor çalıştırma testi”ne sokuldu. Yerli helikopter, bu testten başarıyla çıktı.

İlk kez motoru çalıştırılan helikopter, bunun dışında yer testlerini de başarıyla tamamladı. Helikopterin zorlu hava şartlarına ve engebeli coğrafyalara uygun olarak geliştirildiğini aktaran yetkililer, 6 Eylül’de ilk uçuşunu yapmaya hazırlanıyor. İlk uçuşun başarılı geçme durumuna göre 2021 yılında seri üretime geçip sadece ülkemizde değil pek çok farklı ülkeye de ihraç edilmesi beklenen T625 Genel Maksat Helikopteri, toplamda 12 yolcu kapasitesine sahip olacak.

Savunma Sanayi Başkanlığı altında Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen helikopter konusunda açıklama yapan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, “Özgün helikopterimiz T625´in sistem entegrasyonu tamamlanarak motor çalıştırma ile yer testleri başladı. TUSAŞ personelini, SSB proje ekiplerini ve tüm emeği geçenleri tebrik eder teşekkürlerimi sunarım. Milletimize hayırlı olsun” dedi.

Yerli helikopter T625’in teknik özellikleri şu şekilde:

  • 15.87 metre uzunluk
  • 13.20 metre ana motor çapı
  • 2 mürettebat
  • 12 yolcu
  • 1020 kg yakıt tankı
  • 280 kg harici yakıt tankı
  • 1.1 m3 bagaj hacmi
  • Saatte 306 km azami sehir sürati
  • 740 km (harici yakıt tankı kullanılırsa 948 km)
  • 3.8 saat havada kalabilir

Written by Burak KOSAR

Burak KOŞAR, İlköğretim eğitimine Kıbrıs’ta başlamıştır. Hatay’ın İskenderun ilçesinde ilköğretimini tamamlamıştır. Siirt’te ortaöğretim hayatına başlayan Burak KOŞAR, Ankara’da ortaöğretimini tamamlamıştır. Askeri Lise Sınav’ına başvurup geçer not almıştır ve Askeri Lise’lerin kapatılması sonucunda gidememiştir. Lise hayatının başlarında Microsoft Türkiye’de marka elçisi olarak işe başlamıştır. Bu süreçte önce Teknoself’te makalelerini yayınlamıştır. Ardından İzmo Bilişim çatısı altında olan Webtekno’da editörlük serüveni başlamıştır. 2017 Eylül ayında Microsoft’ta olan işinden ayrılmıştır. 2017 Ekim ayında GearBest’in Türkiye operasyonunda reklam direktörlüğü ve genel direktör asistanlığı görevlerini üstlenmiştir. 2018 Mart ayında Mynet’te editör olarak işe başlamıştır ve 2018 Mayıs ayında bu işinden ayrılmıştır. 2018 Ağustos ayında BaBaLa TV’de video editörü olarak işe başlamıştır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 comments

Huawei Mate 20, IFA 2018’de İlk Kez Kanlı Canlı Görüntülendi

Tüm Devlet Hizmetleri, 1 Yıl İçerisinde e-Devlet Üzerinden Hizmet Verecek